Odprawa na lotnisku

Stanowiska check-in rozpoczynają odprawę na 1,5 godziny przed odlotem samolotu, natomiast kończą 35 min przed rozkładową godziną odlotu.

Przy stanowisku check-in sprawdzane są dokumenty pasażera: bilet lub potwierdzenie rezerwacji, a także odprawiany jest bagaż rejestrowany. Pasażer otrzymuje kartę pokładową wraz z potwierdzeniem nadania bagażu.

Wrocław_RYNEK3_Stanisław Klimek

fot. Stanisław Klimek

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Od wieków, z powodu swojego nadgranicznego położenia, jest miastem spotkania ludzi różnych narodowości
i różnych kultur. Malownicze położenie, cenne zabytki architektury, bogata oferta kulturalna, doskonałe restauracje i bardzo życzliwi mieszkańcy to główne walory miasta.

W mieście jest wiele terenów zielonych – w centrum Promenady Staromiejskie, a dalej w głąb ponad 14 parków
i ogrodów. Wspaniałym miejscem na spacery jest Ogród Botaniczny, z pięknym ogrodem kwiatowym, oranżerią, alpinarium i kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, z unikatowym Afrykarium. Szczególną atrakcję stanowi oryginalny Ogród Japoński w Parku Szczytnickim.

Wrocław to Europejska Stolica Kultury 2016. Wiele teatrów, opera, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają bogaty program wydarzeń artystycznych. Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale
o międzynarodowym znaczeniu – muzyczne oraz filmowe. Na rok 2016 przygotowany został wyjątkowy program – jego trzon stanowić będą specjalne edycje najważniejszych wrocławskich festiwali oraz wydarzenia specjalne przygotowane przez kuratorów w 8 dziedzinach: teatr, film, muzyka, opera, sztuki plastyczne, literatura
i czytelnictwo, performance, architektura.

Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczy około 640 tys. mieszkańców. Należy też do największych w kraju ośrodków uniwersyteckich. Życie 150 tys. studentów skupia się wokół ponad 25 wyższych uczelni. Stolica Dolnego Śląska jest również ważnym węzłem komunikacyjnym. Jednak przede wszystkim Wrocław jest przepięknym miastem o bogatej historii i niepowtarzalnej urodzie. Doceniają ją zarówno mieszkańcy, jak i goście. Zapraszamy do Wrocławia!

Wrocław_1 Romuald Sołdek

fot. Romuald Soldek

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zabytki Wrocławia można podziwiać na wiele sposobów – podczas spaceru indywidualnego lub
z przewodnikiem, podróżując meleksem lub rowerem, zabytkowym tramwajem, dorożką. Panoramę miasta warto zobaczyć także z punktów widokowych lub żeglując po Odrze. Oprócz wypraw śladami historii Wrocławia polecamy także wycieczkę w poszukiwaniu krasnali – najmniejszych mieszkańców miasta.

Krasnale

Duma wrocławian, którzy postawili im już ponad 300 statuetek. Krasnoludki tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich jest – więcej informacji na ich temat odnaleźć można na stronie www.krasnale.pl.

Rynek

Należy do największych założeń urbanistycznych tego typu w Europie. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej.
Z czterech stron otaczają go mieszczańskie kamienice, z których najcenniejsze to Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz Jaś i Małgosia.

Dzielnica Czterech Wyznań

W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Dzielnica jest jedną
z atrakcji turystycznych miasta – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną, zapraszają liczne kawiarenki.

Uniwersytet Wrocławski

Znajduje się w największym barokowym kompleksie miasta, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. To najstarsza wrocławska uczelnia. W gmachu głównym mieści się: muzeum, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina, muzyczny zakątek – Oratorium Marianum, sala w której dziś, tak jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów oraz dawne obserwatorium astronomiczne, mieszczące się w Wieży Matematycznej, w którym podziwiać można m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na rok 1665 cyrkiel Galileusza.

Biblioteka Ossolineum

Ma swą siedzibę w barokowym gmachu dawnego klasztoru św. Macieja. Od 1946 roku mieści się tam Zakład Narodowy im. Ossolińskich, powołany przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 roku we Lwowie. Chlubą ossolińskich zbiorów są: rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, grafiki Artura Grottgera
i Rembrandta, denar Mieszka I, pieczęć Jana Olbrachta oraz medale ostatnich Jagiellonów.

Ostrów Tumski

Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, dziś mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się
tu również Muzeum Archidiecezjalne, będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu – od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które posiadają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Wśród nich znaleźć możemy słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku
z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, która w 2015 roku została wpisana na Listę „Pamięć Świata” UNESCO.

Nadodrze

Dawna dzielnica rzemieślników od kilku lat zmienia swój charakter. Odnowione fasady, wyremontowane podwórka, parki i zieleńce, murale, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera kawiarni, galerii, pracowni artystycznych, autorskich butików i innych miejsc oferujących warsztaty, dyskusje, projekcje filmów i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka, autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, to upamiętniające 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej unikatowe dzieło malarskie. Obraz o wymiarach 15 x 114 metrów został umieszczony
w specjalnie zbudowanej rotundzie, a specjalnie przygotowana scenografia nadaje mu trójwymiarowości.

Narodowe Forum Muzyki

Najnowszy obiekt z salami koncertowymi we Wrocławiu. W budynku o najnowocześniejszych rozwiązaniach architektonicznych i akustyce na światowym poziomie mieszczą się cztery sale – sala główna może pomieścić 1800 osób, a sale kameralne łącznie do 800. NFM znajduje się w samym centrum miasta.

Ogród Botaniczny

Powstał w roku 1811 jako zakład naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, jego powierzchnia to 4,4 ha. Rośliny pochodzą z naturalnych stanowisk i ogrodów botanicznych na całym świecie i jest ich ponad 11 500 odmian
i gatunków.

Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim

Największy i najstarszy park w mieście, założony w 1785 roku jako prywatny ogród w majątku Stare Szczytniki. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 roku Ogród Japoński, którego oryginalna kompozycja sprawia,
że o każdej porze roku ukazuje inne oblicze, a niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

Hala Stulecia i fontanna multimedialna

Hala Stulecia, powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w stulecie bitwy pod Lipskiem. Ta, niegdyś największa na świecie, kopułowa konstrukcja żelbetowa posiada sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły Panteonu rzymskiego, a jej waga stanowi jedynie 42% jego masy. 13 lipca 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tuż obok znajduje się jedna z największych fontann w Europie. Ma powierzchnię ok. 1 ha, a w jej niecce umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju oraz 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi element multimedialnych pokazów.

Wrocławski Ogród Zoologiczny z Afrykarium

To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, ale jego największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający środowisko wodne Czarnego Kontynentu.

Stadion Wrocław

Wybudowany na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. stadion to najnowocześniejszy wielofunkcyjny obiekt na Dolnym Śląsku. Ma rozpoznawalny kształt lampionu i może pomieścić 42 771 widzów. Służy jako arena widowisk sportowych i artystycznych.

POZOSTAŁE KIERUNKI PODRÓŻY